Do badania RTG w Poznaniu i Luboniu wykorzystujemy nowoczesny aparat rentgenowski, który wykonuje precyzyjne zdjęcia wysokiej jakości. Dbamy o najwyższy komfort i bezpieczeństwo pacjentów, dlatego pracownie RTG w Poznaniu i Luboniu zostały wyposażone w innowacyjny sprzęt - nasze aparaty wykonują doskonałe zdjęcia RTG przy możliwie najmniejszej dawce promieniowania rentgenowskiego.
Badanie RTG - co to jest i na czym polega?
Prześwietlenie (popularnie nazywane rentgenem) to badanie diagnostyczne, które polega na naświetlaniu wybranej części ciała wiązką promieni rentgenowskich. W rezultacie otrzymujemy obraz, który pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości w budowie badanego narządu.
Prześwietlenie to szybkie, proste i bezbolesne badanie lekarskie, dlatego jest chętnie wykorzystywane w diagnozowaniu szeregu schorzeń. Najczęściej za pomocą RTG badamy:
- układ kostny - rozpoznanie złamań i zwichnięć, a także chorób zwyrodnieniowych,
- klatkę piersiową - rozpoznanie gruźlicy, zapalenia płuc i zmian nowotworowych,
- jamę brzuszną - rozpoznanie wrzodów i guzów układu pokarmowego.
Badanie RTG w Centrum medycznym Med-Lux
Badanie rentgenowskie, które wykonują nasze pracownie RTG w Poznaniu i Luboniu jest bezbolesne, bezinwazyjne i trwa zaledwie kilka minut. Do wykonania zdjęcia RTG niezbędne jest skierowanie od lekarza, prywatnego lub w ramach NFZ. Nasza opieka medyczna obejmuje badania odpłatne, jak i darmowe (jeżeli lekarz kierujący współpracuje z naszą przychodnią).
Pracownie RTG są czynne codziennie w dni robocze w godzinach zgodnych z harmonogramem pracy Pracowni ( informacje o godzinach pracy w zakładce KONTAKT) w Poznaniu i Luboniu. Badanie można wykonać bez wcześniejszego zapisywania się na wizytę, jedyne o czym należy pamiętać to skierowanie od lekarza. Prześwietlenia wykonujemy na rentgenie, który umożliwia diagnostykę:
- płuc,
- kości,
- zatok,
- stawów.
Wyniki w postaci płyty i opisu zdjęcia można odebrać osobiście już po kilku dniach.
Czego nie realizujemy?
W przychodniach lekarskich Med-Lux wykonujemy diagnostykę radiologiczną w zakresie zdjęć rentgenowskich płuc, jamy brzusznej, układu kostnego i stawów.
Nasze pracownie RTG są wyposażone w rentgen cyfrowy kostny (Przeźmierowo) lub analogowy (Luboń), dlatego nie wykonujemy scyntygrafii (potrzebne są izotopy promieniotwórcze). Ponadto w naszych przychodniach lekarskich nie zrobisz zdjęć RTG zębów:
- punktowych,
- cefalometrycznych,
- pantomograficznych (tzw. panoramy).
Nie wykonujemy również badań radiologicznych piersi, czyli mammografii.
W jakich przypadkach nie wykonujemy zdjęć rentgenowskich?
Głównym przeciwwskazaniem do RTG jest ciąża - promienie rentgenowskie mogą wywołać wiele działań niepożądanych, w tym poronienie. Dlatego badania lekarskie RTG muszą być ograniczone w czasie ciąży do absolutnego minimum - zagrożenia życia i zdrowia matki. Jeśli ciężarna jest zobligowana do badania RTG, musi powiadomić o ciąży nasz personel medyczny.
Pamiętajmy również, by nie wykonywać zdjęć RTG zbyt często. Nawet minimalne dawki promieniowania mogą pozostawić ślad w organizmie, dlatego starajmy się nie wykonywać badań radiologicznych częściej niż co 2 lata.